Asaf Savaş Akat kimdir, Asaf Savaş Akat, 3 Şubat 1943 tarihinde Ankara‘da doğmuştur. Annesinin adı Adalet Akat’dır. İstanbul Levent İlkokulundan 1954 yılında mezun olduktan sonra bir yıl ABD‘de ortaokul seviyesinde Kaliforniya, Redondo Beach kasabasında Redondo Union okulunda eğitim gören Akat, İstanbul’a dönerek Galatasaray Lisesi‘nden 1962 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde başladı, 1966 yılında bitirdi ve daha sonra 1968 yılında üniversite öğrenimini İngiltere Norwich’de İngiltere East Anglia Üniversitesinde master eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde doktora yaptı. AFS, AIESEC, OECD ve ABD bursları ile aralıklarla çeşitli ülkelerde eğitim, staj, kurs ve sertifika programlarına katıldı.

Asaf Satanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde asistanlık görevine başladı, 1973’te doçent oldu. Aynı üniversitede ve Marmara Üniversitesinde öğretim üyeliği, İstanbul School of International Studies’de akademik kurul üyeliği yaptı. 1970 yılında Londra Ekonomi Üniversitesi’nde ziyaretçi olarak araştırma yaptı. 1974 yılında Devlet Güvenlik Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1980 yılında da İstanbul Üniversitesi’nde profesör oldu. 1996-1998 yıllarında Bilgi Üniversitesi Rektörlüğü görevini üstlendi. Halen aynı üniversitede öğretim üyesidir.
Akat’ın çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makale ve yazısı vardır. Ayrıca, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konferans, seminer ve söyleşi yapmış; radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. 1994 yılında Sabah gazetesinde başladığı köşe yazarlığını Vatan gazetesinde sürdürmektedir. Ayrıca, 1995’ten bu yana haftalık Para dergisinde köşe yazıları yazmakta, 1999’dan bu yana da NTV’de Deniz Gökçe, Mahfi Eğilmez, Ege Cansen ve Taner Berksoy ile birlikte Ekodiyalog programını yapmaktadır.Çok iyi İngilizce bilen Akat, aynı zamanda Türkiye Simultane Tercümanlar Derneği kurucu üyesi ve bazı sosyal kurum ve kuruluşların üyesi olup 1984 yılında “Alternatif Büyüme Stratejisi” adlı kitabıyla Sedat Simavi Vakfı Ödülü kazanmıştır.

Asaf Savaş Akat, Terakki Vakfı yöneticilerindendir ve Galatasaray Spor Kulübü üyesidir.

Asaf Savaş Akat‘ın ilk eşi Halid Ziya Uşaklıgil‘in torunu gazeteci, yazar Emine Uşaklıgil idi. Boşandılar. Asaf Savaş Akat, şimdi ikinci eşi sosyolog Nilüfer Göle ile evlidir.

Kitapları :
1975 – İktisat İlmi ve İktisat Siyaseti: Genel İlkeler
1975 – İktisat İlmi ve İktisat Siyaseti: Mikro Teori
1980 – İktisadi Analiz
1984 – Alternatif Büyüme Stratejisi
1991 – Sosyal demokrasi gündemi
2004 – İdris Küçükömer’in Mirası (Sanal Kitap)
2009 – İktisadi Analiz
2016 – Sivil Toplum Uç Beyi İdris Küçükömer.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.